Ortanis.pl
30.08.2019
Dzikie zwierze
Kot nie jest tak do końca udomowiony. Dla porównania, człowiek udomawiał psa przez prawie 50 000 lat.

A kot jest z ludźmi mniej niż 9000 lat i jego faktycznie udomawianie szacuje się na 3-4 tyś lat temu bo wcześniej mógł być zwyczajnie trzymany w klatkach jako dzika zabawka. Kot ma bardzo silne instynkty i zważywszy, że ma samotniczy sposób polowania - musi bardziej polegać na swoich umiejętnościach niźli na relacjach z innymi członkami "stada" jak to jest np u psów czy ludzi.

Pies/wilk/Homo Sapiens Sapiens poluje w stadzie, ma ustaloną hierarchię kto jest szefem a kto nie i zna swoje miejsce i wie jak współpracować. Dlatego psa łatwiej nauczyć hierarchii i zachowań społecznych niż kota. Kot będzie sam siedział w krzakach czekając na okazje do ataku i nie potrzebuje pomocy innych kotów. Kot jest silnie terytorialny i nie lubi się dzielić z innymi swoim miejscem (to są moje krzaki! moja nora i mój fotel!)

Jeśli masz więcej niż jednego kota to od razu zauważysz że koty rywalizują. Ustalają swoją dominację i zawsze będzie jakiś jeden grubas który chce mieć miskę i kocyk tylko dla siebie. Koty będą ustalać ten porządek codziennie gryząc się i szarpiąc od czasu do czasu - Jeśli miedzy twoimi kotami dochodzi tylko do kłótni werbalnej wyzwisk i obelg, to nie należy się przejmować, jeśli dochodzi do rękoczynów (łapkoczynów, zęboczynów) to lepiej zwrócić na to uwagę i interweniować TYLKO jeśli ta mniejsza oferma nie może fizycznie uciec, np. przegrany kot jest pod ścianą w rogu i nie może sobie poradzić. A w innych przypadkach trzeba pozwolić kotom na ich kocie porachunki. Pod warunkiem, że strzelają do siebie na niby - ślepakami (tzn. mają obcięte pazury)
30.08.2019
Pustynne zwierzątko
Kot to pustynny drapieżnik. Ewoluował w warunkach z bardzo skromnym dostępem do wody. Twój sierściuch może i piję wodę i sika na kanapę ale wcale nie musi tego robić (robi bo CHCE!) Tak naprawdę kot ma bardzo wydajne nerki (tzn, że może odfiltrować z krwi wszystkie niepotrzebne rzeczy i nie traci przy tym zbyt wiele wody)

Kot w naturze może przez bardzo długi okres nie pić i czerpać wodę jedynie ze swoich ofiar, świeżego mięsa. Przez to kot ma nieco słabszy instynkt poszukiwania wodopoju, nie znaczy, że go niema, ale jeśli nawet jest spragniony to jest średnio nie bardzo zmotywowany żeby szukać wody (lepiej coś upolować) Dlatego jeśli masz duży dom, to niegłupim pomysłem jest postawić kilka misek z wodą w różnych miejscach bo kot jest za leniwy żeby ruszyć swój zakłaczony zadek do przecież tak odległego miejsca jak koniec korytarza.

To może być całkiem istotne, jeśli twój kot dostaje suchą karmę do której jego organizm nie jest przyzwyczajony (bo woli mokre mięso) Z powodu bardzo wydajnych nerek warto się dwa razy zastanowić czy chcesz dawać kotu soloną szynkę. Ty albo pies twojego sąsiada poradzi sobie lepiej z nadmiarem soli w organiźmie niż twój kot.
30.08.2019
Mały morderca w twoim domu
Te stworzenia to prawdziwe maszyny do zabijania które ewoluowały jako drapieżniki przez bardzo długi czas, natura jednak ma poczucie humoru i stworzyła tych zabijaków jako małe słodkie i mięciutkie zwierzątka. (z pomocą człowieka oczywiście)

Te dwa fakty, to że kot jest drapieżnikiem i chce polować i to, że jest mały w rozmiarach i sam jest podatny na atak większego zwierzęcia powoduje, że koty są nadwyraz impulsywne. Z jednej strony muszą być czujne i gotowe do ataku gdy nadarzy się okazja, gdy w pobliżu jest ptak, mysz, twój kapeć. A z drugiej muszą być bardzo ostrożne żeby coś dużego ich nie zjadło, jak np straszny wilk, duży ptak drapieżny, odkurzacz.

Mikstura potrzebnych instynktów sprawia, że kot na wiele rzeczy będzie musiał reagować bez zastanowienia, momentalnie i bardzo impulsywnie, dlatego w internecie jest tak wiele filmików gdzie zielony ogórek "atakuje" kota znienacka - po prostu kot niema czasu się zastanawiać co nowego pojawiło się w jego otoczeniu musi atakować albo jeszcze lepiej, uciec!
30.08.2019
Mój kot jest gUpi bo leży na koszulce/kartce papieru/w okręgu ze sznurka
Kot szuka bezpieczeństwa, bo jest malutkim słodkim mordercą i chce obserwować świat z bezpiecznego punktu. Każda szczelina, karton, twój plecak wydają się być dobrym miejscem, by chronić "tyły" ale ponieważ koty nie kończą uczelni wyższych ani nawet podstawówek, to z trudem idzie im zrozumienie, że okrąg na podłodze to nie nora, tylko struktura graficzna/konstrukt społeczny i wpadają w pułapkę swoich instynktów. Daj kotu kartonik, będzie szczęśliwy.
30.08.2019
Moj sierściuch jest ślepy, rzucam mu szynkę a on nic
Koty wbrew obiegowej opinii mają raczej kiepski wzrok. Kot widzi zaskakująco dobrze ruch, kontrast ale zato bardzo niewiele kolorów. Na dnie oka u kota jest bardzo dużo receptorów wrażliwych na samo natężenie światła. Jest ich tak wiele, że na dnie oka niema już miejsca na receptory zdolne wychwytywać poszczególne widma światła.

W konsekwencji kot widzi bardzo dobrze w nocy gdy jest ciemno, ale ani w nocy ani w dzień nie rozróżnia kształtów i kolorów tak dobrze jak człowiek. Na dodatek kot ma problem żeby skupić wzrok na czymkolwiek co jest bliżej niż kilka centymetrów przed jego nosem. Wiec jeśli chcesz żeby twój kot widział szynkę na podłodze, to szynka musi machać rączkami i podskakiwać. Bo węch też nie jest najmocniejsza stroną kota. (to psy tak mają i kiperzy wina)
30.08.2019
Moj kot odprawił egzorcyzm i wypluł z siebie dziwnego demona
Aaaa tak, to pewnie wypluwka. Koty w naturze jedzą swoje ofiary w całości razem z kośćmi i sierścią i piórami których nie mogą strawić, wiec co jakiś czas wypluwają z siebie uformowane kulki "badziewia". Twój kot pewnie nie zjada w całości myszy ale liże swoją sierść którą połyka i w ten sam sposób się jej pozbywa.

Dlatego jeśli twój mały zabójca chce zjeść kwiatka z doniczki to pewnie tak naprawdę tęskni za ździebełkiem trawy która przyspieszy u niego upragnione wymioty. To jest też dobry moment, żeby wspomnieć o suplementacji diety o środek odkłaczający. Niektóre karmy dla kotów mają takie dodatki wspomagają proces formowania wypluwek.